Ohlédnutí za děním v Meditační zahradě v roce 2020

Uplynulé události v Meditační zahradě připomíná Marta Entlerová.

           Milí přátelé,
mám tu možnost veřejně pohlédnout na dění v Meditační zahradě v Plzni a krátce shrnout letošní sezónu, která s sebou přinesla mnohé změny, jak jistě víte, především personální.

Příprava před otevřením byla náročná i vzhledem k nejistým dnům koronavirových omezení. Pracovní režim se jinde různě měnil na home office, ale – věřím, že mi dáte za pravdu – já a můj kolega jsme měli to štěstí, že jsme mohli pracovat venku. Na pár dní se k nám také připojili další kolegové z biskupství; moc pomohli, pálili obrovskou hromadu dřeva vytvořenou během roku, čistili sochy a nádvoří a pomohli uklidit další plochy kolem Meditační zahrady. Jarní vlna pandemie způsobila, že jsme otevírali o dva týdny později, než bylo původně v plánu, takže byl dostatek času některé věci ještě vylepšit.

První květnové dny hned po otevření přilákaly mladé lidi, posléze se odvážily přijít rodiny s dětmi a zhruba po měsíci se osmělili i starší lidé. Většina byla po jarním rozvolňování ráda, že může někam prchnout, zastavit se a přemýšlet. Meditační zahrada se stala útočištěm pro nás pro všechny. 

Meditační zahrada je vzácné dílo, které rozhodně není ochuzeno o romantiku. Duch zahrady je cítit, místo je promodlené. Na jaře mrazíky, sluníčko zahřívá louku i zkřehlé prsty, vykukují první sněženky a jak se příroda probouzí, mizí chmury, ve vzduchu je čerstvo. Krásné azalky rozkvétají jedna po druhé a také rododendrony, zahradu v polovině května můžeme pozorovat v plné nádheře. To je také nejvhodnější čas zavolat pana fotografa, aby udělal krásné snímky, použité na našich pohlednicích.

Začátkem června jsme se stali součástí akce Víkend otevřených zahrad, návštěvnost byla opravdu hojná. V polovině měsíce se konala akce Noc kostelů, u nás spojená s nočním osvětlením křížové cesty, která je návštěvníky po roky zvlášť oceňovaná. Večer byl okořeněný skvělým jazzem skupiny Jazzindustry a grilováním. O pár dní později zde měli svůj koncert také plzeňští konzervatoristé.

Začátkem srpna u nás proběhlo předání nejvyššího skautského vyznamenání – řádu Stříbrného vlka členovi skautského střediska br. Jiřímu Světlíkovi – Medvědovi. 

Když se přiblížil svátek sv. Maxmiliána Maria Kolbe, konala se v Meditační zahradě poutní slavnost. Duchovní program – křížovou cestu a mši svatou vedl P. Jakub Holík, dopřáli jsme si poté malé občerstvení a trochu vína. Slavnost byla ukončena koncertem, kde zazněly muzikálové melodie a další díla známých skladatelů.

16. září proběhlo v Meditační zahradě natáčení TV Noe s psycholožkou Kateřinou Zíkovou z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v rámci Dne církevního školství.

Bohužel kvůli zhoršení situace všechny další akce byly a zůstávají zrušeny, tj. slíbené ukončení sezóny, kde se připravovali hudebníci k tanci a poslechu, také společné plzeňské oslavy republiky. Listopad vypadá velmi nejistě, ač je připravená tradiční oblíbená akce Advent klepe na dveře, která se má uskutečnit 22. listopadu od 15 hodin.

Navzdory všem omezením se celkový počet návštěvníků zahrady ve výsledku příliš nelišil od minulého roku, ač svateb ubyla třetina, zájezdy a školy byly minimálně. Můžeme se však radovat z množství dobře odvedené práce a zájmu okolí, pozitivních ohlasů, co se týče úprav, čistoty celého areálu, krásy zahradní architektury. Akce byly velmi příjemné a hodnotím je jako povedené. Věřím, že se navzdory situaci letošní sezona podařila.

V příští sezóně se na vás všechny budeme těšit od středy 14. dubna 2021. Chystáme nějaké menší úpravy, aby byla naše zahrada krásnější a pobyt v ní se stal příjemnějším. Také se budeme snažit přilákat vás na různé kulturní akce, především koncerty.

Přeji vám především zdraví a pevné nervy v této nejisté době.
Marta Entlerová z Meditační zahrady

Sledujte děni v Meditační zahradě i mimo sezónu na Instagramu! #meditacnizahrada. 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.